KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14053371
nr 1405 3371
Ruth Sjögren
(1885-1978), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad Paris 1948. Olja på duk, 46x38cm, yttermått inklusive ram: 61x53cm
Ruth Sjögren, svensk målare född i Södertälje 1885, död 1978.
Utrop:
600 kr
Såld:
100 kr
måndag 21 juni 2021
kl 18:14:15
25/5 17:18:49
21 jun
Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Ruth Sjögren
Läs mer om Ruth Sjögren